Dom tradycyjny, czy pasywny?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat na całym świecie zauważamy ten sam proces – ewolucyjnego wzrostu wszystkich adekwatnie nośników energii, jak sugerują profesjonaliści z dziedziny energetyki – ten proces jest nieodwracalny. Tak w następstwie tego planując budowę swojego domu, warto jest już na wstępnym etapie zastanowić się nad tym, jakie rozstrzygnięcia należałoby będzie zastosować, aby w czasie kolejnych lat użytkowania domu wydatki ponoszone na przykład na jego ogrzanie były jak najmniejsze.

Już przeglądając projekty domów musimy mieć na uwadze termoenergetyczność danego mieszkania, choć dopuszczalne jest też zastosowanie szeregu rozwiązań, powodujących pokaźniejsze oszczędności energii cieplnej danego mieszkania, już na etapie jego budowy.

W minionych latach coraz więcej się mówi do tak oznaczanych domach pasywnych, inaczej takich, które są prawie samowystarczalne w dyscyplinie ogrzewania, posiadają zastosowane technologie, które z jednej kwestii do granic możliwości ochraniają przed wyciekiem ciepła z wnętrza mieszkania, a z drugiej witryny wywołują, iż naturalnie pozyskiwana energia służy do ogrzewania wnętrza domu. Budowa domu pasywnego to na pewno trochę pokaźniejsze wydatki, mogące podwyższyć koszt kompletny inwestycji nawet do 25 procent, jednak – jak przekonują fachowcy – taka inwestycja w perspektywie kilkudziesięciu lat i przy bez ustanku rosnących wydatkach energii cieplnej z pewnością opłaci się.

Bez względu na ty, niezbędne mogą być różne elementy, jak Barierka BHP. Doniosłą sprawą przy budowie domu pasywnego jest słuszna izolacja nie tylko ścian zewnętrznych, jednak także fundamentów oraz poddasza. Jeżeli zastosowany jest do ocieplenia styropian, jego warstwa ma być nie mniejsza aniżeli 20 centymetrów.

W takim domu wybitnie ważne jest usytuowanie poszczególnych pomieszczeń – te wymagające utrzymania jak najwyższej temperatury powinny być na najbardziej nasłonecznionej odsłonie, powinny być tam wstawione okna o maksymalnie gigantycznej przestrzeni oraz posiadające doborowe atrybuty termoizolacyjne, a równocześnie bajecznie przepuszczające energie słoneczną do wnętrza domu. Okna muszą być wstawione jak najbliżej peryferyjnej krawędzi murów, co zapewni większe nasłonecznienie oraz mniejsze mostki termiczne.