Typy obróbki metalu – twardnienie

W najwyższym stopniu ogólnym oraz zarazem słynnym rodzajem z rodziny metali jest bezsprzecznie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu wypadkach dodaje się też inne metale w celu polepszenia właściwości, z reguły są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan. W przypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub ewentualnie azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych wyżej składników, a kluczowym miejscem do tego jest oczywiście wyjątkowa huta, gdzie produkuje się też inne typy stopów metali.

Do tego, aby powstał stop niebezużyteczna jest wysoka temperatura, którą otrzymuje się w wyjątkowych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na dowolnym kroku napotykamy dużo rodzajów artykułów stalowych, jest to materiał wybitnie wytrzymały i zarazem powszechnie stosowany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, aby uzyskać jeszcze znacznie bardziej wytrzymały stop, wykonuje się specjalny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy rozmaitych typów metali podzielić można na parę kategorii, pod względem wielu przeróżnych czynników fizycznych, mechanicznych jak również chemicznych, a też zastosowania – wypróbuj Energoel. Pierwszym i zarazem nadrzędnym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tutaj wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Później pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: zwykłą, wyższą bądź najwyższą. Przez wzgląd na przeznaczenie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno czy też gorąco oraz szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo kultowa nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje dużo gotowych produktów, jakie jesteśmy w stanie zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym lub też narzędziowym.

br>